ABISTAV KAITSE ILMA PRESSINGUTA.
29.mai 2005 Audentese seminari materjalid.
Ralf LAINEVOOL sk. NEWOX


Sobib kasutada võistkonna vastu kellel on head 1x1 mängijad ja läbimurdjad- lähimad kaitsed pallile on pidevas abi-asendis.

Iseloomulik on kaitsete väga kiire liikumine, sest pidevalt on vaja abistada ja siis tagasi pöörduda või roteeruda. Oluline on omavaheline kommunikatsioon!

All-äärel toimub palli suunamine keskele.

Pallikaitse (joonisel 1 kaitse A)- Vastutus- ei tohi pallurit mööda lasta! Võta lähedalt tugevam käe poolt. Kui pallur on viskekaugusel- tuleb kaitsel kätt hoida selliselt ülal, et pallur ei saaks palli viskeks üles tuua otse, vaid peaks seda tegema kerge ringiga. Nimetame seda “käsi lõua juures”.

Otsajoon kinni! Otsajoonelt ei tohi mööda lasta- suuna keskele- seal aidatakse.

Hüüa: “Otsajoon!”. Kui aga jäid otsajoone kinnivõtmisega hiljaks, näiteks liigud oma mehe peale abiasendist- liigu otsajoonele ette kaarega- mitte ära lõika põrgatajale ette sirgjooneliselt (joonis 3). Jalg joonele!

Võta abistava kaaslase käest kinni kui olete lähestikku!

Kui pallur teeb viske- hüppa igal juhul ja ürita viset blokkida! Maandu pallurist mööda- mitte talle otsa!

Kaitsed 1-e söödu kaugusel (joonisel 1 kaitsed B ja C)- vastutavad abi eest pallurile, st läbimurde korral on vaja abistada ning jõuda oma mehe peale tagasi. Kaitsed on avatud asendis- 1 käsi sihib palli ja teine oma meest. Kolmnurga (pall- oma mees- ise) nurga teravus oleneb kaitse kiirusest- mida kiirem kaitse- seda nürim nurk ja seda lähemal asetseb kaitse pallile. Joonisel on kolmnurgad tähistatud musta punktiiriga. B on kiirem kaitse kui C.

Kaitse liikumine uuele positsioonile- sprint ja viimased sammud on tippimine ning “maandumine” kaitseasendisse.

Tsenter vastutab kogu 3 sec ala eest. Läbimurde korral peab ta vastu astuma. Läheneb pallile küljega, et kontrollida ka oma meest- mitte ei torma “kõhuli pallile otsa”. Alumises postis palli pool katab tsenter oma meest otsajoone poolt külg vahel asendis. Abi-poole kaitse korvi all vastutab selle eest, et sööt ei läheks tsentrile3 sec ala keskele.

Lõiked 3 sec ala sees. Seal ei tohi ükski kaitse lasta oma meest lõigata palli poolt ehk siis enda eest! Seega tuleb ründaja suunata oma selja taha. Käed üles ja kontakt seljaga!

Rääkimine : “Oled üksi!”- kui pallikaitsele ei saa keegi tugevat abi anda.

Abi ja rotatsioon. Joonis 2. Selles formatsioonis kindlaid mehi ei ole, keda kaetakse- see eeldab suhteliselt võrdset koosseisu nii pikkuselt kui võimetelt.

Pallur A põrgatab korvile, kaitsed A ja C tõmbavad kokku. 1 söödab 3-le. Nüüd E loeb mängu ja kui paistab, et C ei jõua tagasi oma mehe peale, siis E liigub välja 3-e peale. Samas on võimalik E-l ka söötu vahelt saada. Rotatsioon- D läheb 5-e peale, B aga 4 peale, A liigub 2-te võtma, C jääb 1-e vastu.

Mängijad peavad õppima mängu lugema ja tajuma kuhu pallur võib sööta kui kaitsed tõmbavad läbimurde korral kokku.

joonis 1.

joonis 2.

 

joonis 3.