Treeningtöö planeerimine.

``Parem kehv plaan kui üldse ilma plaanita!``
``Läbikukkumine planeerimises on planeeritud läbikukkumine!``
See kõik kehtib planeerimise kohta. Ja kõik on õige! Edu ja esikohad ei tule juhuslikult- see on üldjuhul põhjaliku, targa ja effektiivse planeerimise tulemus.
Seega on alati hea mõte hooaja algul panna paika eesmärgid, mida tahetakse saavutada ning teha plaan selle teostamiseks. Allpool mõned tähtsamad teemad, millele tasuks tähelepanu pöörata:
1. Dispanseering
2. Füüsilise ettevalmistuse plaan
3. Aastaplaan, kuu- ja nädalaplaan, trennikonspekt
4. Varustus
5. Transport mängudele
6. Muu- suhted vanematega, õppimise kontroll, ühised üritused jne.
7. Vastaste skautimine
8. Väljaminekud võistlustegevusele

Dokumendid: Trennikonspekt, Nädalaplaan, Aastaplaan

1. Dispanseering on saanud vaat, et üheks olulisemaks osaks treeningtöös, sest aeg-ajalt tuleb ikka kahjuks uudiseid kuidas noorsportlased jätavad elu võistlusplatsile. Lisaks saate spordiarstilt tagasisidet, millises seisus teie hoolealused on.

2. Füüsilise ettevalmistuse plaan võiks hõlmata kindlasti:
- eraldi üldvastupidavuse osa, erialase kehalise võimete osa ja venitust, mis on seotud ühte süsteemi. Kehaline ettevalmistus peaks läbima tervet hooaega.
- suvine individuaalse ettevalmistuse plaan. Hõlmab nii füüsilist ettevalmistust kui ka pallitreeninguid.
- testid, mis aitavad mõõta edasiminekut ja annavad tagasisidet töö effektiivsusest.
- treeneri ind. vestlused mängijatega, et välja selgitada, millele peaks eelseisval perioodil enam tähelepanu pöörama (peale teste ja arsti raporti saamist).
Tasuks mõelda ka mängijatele ülevaate andmist, mis puudutab:
- füüsilise ettevalmistuse sisu, vorm ja mõju saavutusvõimele. Ehk lihtsamalt öeldes, mida kiirem, tugevam ja vastupidav oled- seda enam saad mänguaega ning tõonäoliselt skoorid ka rohkem. Motivatsioon. Ja arusaam mis ja milleks.
- käitumist vigastuse korral (3K: külm, kinni ja kõrgele),
- und ja taastumist
- toitumist Vt: Sportlase toitumine. R.Jalak, V.Ööpik, Tallinn 2005 Lisaks: http://fox.tai.ee/index.aspx?s=avaleht
- venituse mõju treeningu eel ja järel.
Tasub küsida lisa jõusaali/ kergejõustiku treeneritelt, otsida infot netist ja raamatutest. Sest lihtsalt lastes võistkonda jõusaali või metsa ``lahti`` ei pruugi anda soovitud tulemust!

3. Aastaplaan, kuu- ja nädalaplaan. Trennikonspekt. Need on plaanid, mis kõige otsesemalt puudutavad korvpalli.
Alustades aastaplaani (master plan) koostamist peaks vaatama oma võistkonda ja mõtlema selle peale kui vanad on, kas nad osalevad võistlustel ja mis on selle hooaja eesmärk. Kindlasti võiks 7- 12 aastaste ettevalmistusel olla aktsent põhioskuste õpetamisel- liikumis- ja pallitehnika. Pedagoogiline meisterlikkus on teha seda läbi mängude, et pisike korvpallur ei saagi aru, et samal ajal toimub tema õpetamine! Aastaplaanist lähtuvalt tuleb järgnevalt kuuplaan. Hooaja alguses võiks olenemata võistkonna tasemest põhioskuste arendmisel olla suurem aktsent! Vaata siit aastaplaani näidist.
Kuu- ja nädalaplaan. Olen kuu- ja nädalaplaani ühendanud, st 1-e kuu kõikide nädalate plaanid näevad ühtemoodi välja ja vajadusel teen sinna jooksvalt muudatusi. Vaata nädala plaani siit!
Ülemine kast sisaldab selle kuu põhiteemasid nii kaitses kui ka rünnakus. Rasvase trükiga teemadele on eriline aktsent! Alumises osa plaanist olen üritanud põhioskuste õpetamist ja lihvimist 5-e päeva peale ära jagada. See oli Audentese korvpalli rühma hommikuste treeningute nädalaplaan. Õhtul oli meil 1 saali aeg, mis läks kas mängudeks või oli võistkonna treeninguks. Lisaks oli peale lõunat kahel päeval füüsiline ettevalmistus, st ühel päeval pikk jooks u 45 minutit pulsiga 140-160 l/min üldvastupidavuse arendamiseks. Läbi terve hooaja! (Sain doktorilt peale dispanseeringut kiita, sest tiim oli selles segmendis väga heade näitajatega!) Ja teisel päeval õhtupoolikul üldkehaline ettevalmistus- kas üle tõkete hüpped, topispalliheited või sprint. Seda lihtsalt infoks!
Loomulikult tasub mõelda selle peale, et mingit teemat võtta intensiivsemalt ja teha seda kasvõi iga päev. See ongi iga treeneri oma otsus kuidas töö üles ehitada.
Trennikonspekt. Tulenevalt teemast nädalaplaanis otsisin kartoteegist vastava harjutuse. Üritan aeg-ajalt ikka mõne uue harjutuse sisse tuua, et mängijatele vaheldust pakkuda. Nagu näete olen soojendusel kasutanud teemana liikumistehnikat. Hea võimalus mitte aega raisata! Siin näidiseks trennikonspekt kui tegelesin kadettide koondisega. Siin on küll treeningule seatud ülesanded teise suunitlusega aga konspekt võiks paberil nii välja näha küll. Ise kasutan Cancoac`i programmi- kiire mugav ja hoiab paberit kokku ning kõik talletub ühes kohas!
Analüüs- iga kuu lõppedes peaks aasta- ja kuuplaanid jälle kätte võtma ja vajadusel muudatusi sisse viima, mõnikord nõuab seda elu ise, st mis ilmneb mängudes, millised puudujäägid selguvad treeningutes ja nii sünnibki järgmise kuu nädalaplaan.

4. Varustus
- mänguvorm. Mängijad tahavad head välja näha ja selle peale tasuks mõelda.
- pallid. Võimaluse korral tasuks muretseda samad pallid, millega toimuvad võistlused.
- esmaabi. Külmakotid, teibid ja muud esmaabi asjad peaksid ka olema.
- abivahendid, mida kasutate treeningul: stopper, hüpitsad, topispallid, tõkked jne.

5. Transport mängudele. See on vastavalt iga klubi omadele võimalustele, aga see on asi mis tuleb ette võtta.

6. Muu- suhted vanematega, õppimise kontroll, ühised üritused jne.

7. Vastaste skautimine. Ka selle peale tasuks aega planeerida: kas kaamera on vajalik, kes läheb mänge vaatama, millal infot jagada oma meeskonnaga jne.

8. Väljaminekud võistlustegevusele- litsentsid, kohtunikutasud jne.