Ründeformatsiooni 1-3-1 kasutamise analüüs. 
Tsentrite kolmnurk.

Ründeformatsiooni 1-3-1 (vt joonist 1.) on mõjus kasutada nii maa-ala kui mees-mehe kaitse vastu. Mängijate üheaegse liikumise printsiip teeb selle asetuse piiavalt efektiivseks.
Seega ei ole meeskonnal iga kord vajadust ümber asetuda  kui vastane muudab kaitseformatsiooni. Ründeformatsioon 1-3-1 on eriti mõjus 2-1-2 ja 3-2 maa-ala vastu, sest 1-3-1 tõmbab hästi tsooni laiali ja lisaks on kaitsel peaaegu võimatu katta üheaegselt kahte ründajat. 

Ründeformatsiooni 1-3-1 tugevad küljed:
- asetab ründajad enamiku maa-alade nõrkadele kohtadele
- loob võimalusi 1x1 mänguks
- tõmbab  maa-ala hästi laiali
- loob head võimalused lauda minna
- paneb tsentri alumisele postile seljaga korvi poole
- taga säilib nn kaitsetasakaal
- omab mängijat tsoonis sees
- võimalik kasutada erinevate kaitsesüsteemide vastu
- loob head võimalused nii positsiooni- kui ka korvialusteks viseteks

  Ründeformatsiooni 1-3-1 nõrgad küljed:
- tagamängija suur vastutus
- palli kaotuse korral on taga ainult 1 kaitse
- nõuab täpseid kesk- ja 3-punkti viskeid
- nõuab head tsentrit ja tagameest

Mängijate ülesanded  ründeformatsiooni 1-3-1 korral. Vt joonist 1.


joonis 1.

 Mängija 1 on põhitagamängija, kes määrab rünnaku variandi. Ta peaks olema nn peaga ründaja, kes loeb kaitset ja mängu, suudab valida õige liikumise vastavalt vastase tegevusele. Abiks oleks kaugviske oskus. Rünnaku algul peaks ähvardama vastast läbimurdega, et kaitset endale peale tõmmata ja siis söötma vastavalt skeemile.
Mängijad 2 ja 3 peavad suutma põrgatuselt korvile murda ja hüppelt visata. Lisaks peavad nad valdama tsentrile söötmise oskust- kuna viimasele söödetakse tavaliselt nende positsioonist (st 45 kraadi pealt).
Mängija 4 peaks olema füüsiliselt võimas koos tugeva keha- ja palli tehnikaga. Peab olema häälestatud viskele ja läbimurdele vabaviske joonelt. Kindlasti ei tohiks unustada, et on olemas ka väljasöödu võimalus.
Mängija 5 on põhitsenter, hea lauavõtja ja seljaga mängija. Peab suutma palliga või ilma enda peale kaitsed appi tõmmata, et sellega luua kaaslastele häid olukordi. Kindlasti peab valdama korvi alt täpset väljasöödu oskust viskeks korvist eemalt. 

Tsentrite kolmnurk.
1-3-1 asetusest on kerge läbi viia alumiste mängijate koostööd. Põhimõte seisneb selles, et #1 söödab palli äärele ja vastavalt sellele kuhu sööt läheb- alustavad alumised mängijad omavahelist koostööd nn tsentrite kolmnurgas.
Variant 1. Sööt tugevale äärele.
sketch
Ülemisel joonisel liikus pall tugevale äärele #2-le (sinna, kus on tsenter).
Tsenter mängib hetkeks seljaga- nõuab palli ja söötu mitte saades paneb katte 4-le vabaviske joonele. #4 spurdib peale katet korvile, #5 nõuab peale katet palli. Võib veel lisada, et nüüd paneb 5 katte teisele äärele 3-le, kes avaneb vabaviskejoonele.
Variant 1. Sööt nõrgale äärele.
sketch
Siin liikus sööt tagant nõrgale äärele #3-le.
#4 lõikab korvile- nõuab palli ja siis paneb katte 5-le.